Home » Ne Yenir » Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ?

Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ?

Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ?

Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ? yazıma başlamadan önce, Kış ayında, Antalyaya gitme kararını nasıl verdim ondan bahsetmek istiyorum. Bu yıl mayıs ayında Pegasus yurtiçi uçak biletlerinde indirim yaptı. Mayıs ayında, kasım ayı için Antalyaya gidiş dönüş bileti 70 TL olunca, dayanamayıp aldım. İlk kez 6 ay sonrasına bir bilet aldım. İyi ki de almışım. Size de tavsiye ederim. Görmediğiniz bir şehri 1-2 günde olsa görebilmek güzel.. : )

Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ?

Antalya için 2 gün yetti mi ? Hayır. Antalya gezilecek yerler, birkaç günlük gezmeyle bitmez. 2 günde ne kadar gezilebilirse, o kadar gezdik. Fakat değil 1 gün, 1 hafta da Antalyada kalsam, Antalyada yöresel yemek bulmak zor. Bir Antep, Adana ve Ufra mutfağı gibi bir mutfakla karşılaşmadım. Gerek internet, gerek yakın çevrem tarafından, Antalyada Ne Yenir ? sorusunun tam olarak bir cevabını alamadım. Hal böyle olunca, belki benim gibi 1-2 günlüğüne Antlayaya gitmeyi düşünenlere fikir olur diye, Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ? yazısını hazırlamak istedim.

Antalyada Konaklama :

Antalyada Kaleiçinde yani eski Antalya diye bilinen Antalyanın merkezinde kaldım. Kaleiçinde; taş butik oteller, birçok cafe-bar ve çok fazla meyhane var. Eğer sizde birkaç günlüğüne Antalyada kalacaksınız, hem havalimanına yakın olması sebebiyle hemde çok canlı bir ortam olduğundan, kesinlikle kale içini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Antalyada ilk olarak, google da en çok karşıma çıkan, Antalyada yenilecek meşhur ve yöresel yemeklerden diye bahsedilen, Döner yedim. Antalyada Dönerciler Çarşısı diye bilinen bir sokak var. Öyle gözünüzde yan yana sıralanmış dönerci dükkanları canlandırmayın. Bir sokak ve karşılıklı bir kaç tane restorant var. Döner, Kebap, Balık, Köfte ne arasanız var. Belki sezon bittiği için, fazla canlılık yoktur Dönerciler çarşısında. Ben tercihimi Anis Antalya İskender isimli restoranttan yana kullandım.

1 porsiyon pilav üstü döner yedim. ( Yemeğinizin yanında; odun ateşinde pişmiş puf ekmek, 2 çeşit atıştırmalık ve salata ikram ediliyor.. ) Dönerden inanılmaz bir kuzu kokusu geliyor. Et incecik değil, biraz kalın ve sanki et kavurma mı desem, et haşlama mı desem .. farklı bir lezzeti var. Kesinlikle döner değil. Ama görüntü döner. Ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır : ) Tavsiye edermiyim ? Eğer yiyecek birşey bulamazsanız, denemekten birşey kaybetmezsiniz.

Kaleiçi Meyhanesi

Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ? sorusunun cevabını bulmak için, bir diğer tercihim, Antalyanın meşhur mekanlarından Kaleiçi Meyhanesi oldu.

Civarda bulunan diğer meyhanelere göre, en kalabalık meyhane Kaleiçi Meyhanesiydi. Sebebini mekandan çıktık sonra anladık.

Günlük yapılan, 30 belki 35 çeşit meze, uygun fiyatlar ve güleryüzlü kibar çalışanları bu mekanın kalabalık olmasının sebebi. Kaleiçi meyhanesinde yediğimiz mezeler; Pavurya, Kaya Koruğu ve Girit Ezme oldu. Balık olarak Barbunya tercih ettik. Benim denediğim mezeler çok lezzetliydi.

Size bahsedeceğim ilk meze, Pavurya.

Pavurya bildiğimiz Yengeç. Yengeç eti haşlanmış, limon zeytinyağ, dereotu ile marine edilmiş, hafif sert, lezzetli bir meze. Yengeçle yapılan bir mezeyi daha önce yemediğim için tercih ettim. Fiyatı 17 TL.

Diğer tercih ettiğimiz meze Kaya Koruğu.

Kaya Koruğu otu nedir ? Kaya Koruğu, Akdeniz ve Ege çevresindeki kayalıkların denize bakan yamaçlarında yetişen bir bitkiymiş. Hafif ekşimsi bir tadı var. Rakı Balık yanına yakışan bir meze oldu. Fiyatı 12 TL.

Girit Ezmesi

Ben girit ezmesi tarifinde yeşil biber olduğunu bilmiyordum. Hafif acımsı bir tat vermiş. Girit Ezmesi rakı ile iyi giden lezzetli bir meze.Fiyatı 14 TL.

Yemek sonunda, size meyve tabağı, çay ve kahve ikram ediyorlar. Meyve tabağı ikramı benim çok hoşuma gitti. Son zamanlarda hepimizin dert yandığı hesaba hesap işletilmesi olayı, bu mekanda asla karşınıza çıkmıyor. Gözü gönlü tok, eli bol bir işletme. Valla takdir ettim… : )

Kaleiçi Meyhanesi, adından da anlaşılacağı üzere, Kaleiçinde yer alıyor. Bu bölgede, daha öncede söylediğim gibi, birçok meyhane , cafe ve restorant var. Siz hangisini tercih edersiniz bilmem ama Antalyaya geldiğinizde mutlaka balık meze rakı keyfi yapmayı ihmal etmeyin..

Börekçi Tevfik

Antalyada aslında çok meşhur bir yer var. Börekçi Tevfik Amca..

Gaziantep yemek yazımı okuduysanız hatırlayackasınız. Uçaktan inip direk Beyran içmeye gitmiştik. İşte Antalyaya gelen tüm turister, ünlü simalar ve gurme gezginler uçaktan iner inmez direk Börekçi Tevfik amcanın dükkanına geliyormuş. Neden mi ? Antalyanın en meşhur böreği olan Serpme Böreği , tükenmeden yemek için : )

Ben son gün geç saatte dükkana gittiğim için börek kalmamıştı. Çok üzüldüm. Ancak Tevfik amca ile tanışma fırsatı yakaladım. Sohbet ettim. Birkaç kare fotoğraf çektim dükkanından. “Bir dahaki sefere, mutlaka erkenden bekliyorum” dedi ve böyle gelip böreğin tadına bakamadan dönenler için çok üzüldüğünü söyledi. Antalyaya tekrar gidersem, mutlaka uğrayacağım mekan, Börekçi Tevfik Amcanın dükkanı olacak..

Tam 60 Yıldır bu işi yapıyormuş Tevfik Amca. Sabahın erken saatinde açtığı dükkanını, öğlen 1 gibi kapatıyor. Kıymalı ve peynirli olarak hazırladığı serpme böreği tezgahta elinde incecik açıyor, sıcak sıcak servis ediyor.

Börekçi Tevfik nerede ?

Tevfik Amcanın, dükkanı çok eski ve küçük. Öyle şık bir yer beklemeyin. Dükkanını bulmak içinde çok uğraştık. Yandex uygulamasıyla binanın önüne kadar geldik ama görünürde börek dükkanı yoktu. Sizde yandex le tam adrese gelin. 1254 nolu sokak üzerinde bir pasaj var. O pasajın içinde yer alıyor. ( Sokağın sonuna doğru dönercilerin olduğu dükkanların üzerinde Vatan Lisesi var. Lisenin bulunduğu binadan içeri için , bir basamak yukarı çıkın ve karşınızda Tevfik Amcanın dükkanını göreceksiniz. )

Bir diğer şekilde tarif etmek gerekirse, Antalyanın meşhur yapılarından Hadrian Kapısının karşısında Karakaş Cami var. Hemen Caminin arka tarafında kalan bina içinde dükkan..

Antalyada daha uzun vaktiniz varsa; Antalyada yenilecek meşhur ve yöresel yemeklerden; şiş köfte, piyaz, paça çorbası, güveçte kelle ve tavuk dönerinin de tadına bakın. Bir daha ki Antalya tatilim için, şimdiden araştırmalara başladığımdan, sizden de Antalyada Ne Yenir , Nerede Yenir ? önerileri alabilirim. Bildiğiniz meşhur yemekler, mekanlar varsa, lütfen aşağıda yorum kısmını kullanarak bana yazarsanız çok sevinirim..

Sevgiler

Yorum Yap

Email Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması Gerekli Alanlar *

*