Home » Ne Yenir » BÜYÜKADA KAHVALTI MEKANLARI

BÜYÜKADA KAHVALTI MEKANLARI

BÜYÜKADA KAHVALTI MEKANLARI
Büyükada Kahvaltı MekanlarıBüyükada Kahvaltı Mekanları
yazımda, uzun zamandır müdavimi olduğum bir mekandan bahsedeceğim size. Beni bilenler bilir, pek sevmem dışarıda kahvaltı yapmayı. Evimde en güzel kahvaltı sofrasını hazırlayabildiğim ve her daim şık bir kahvaltı masası ile güne başlayabileceğimiz için, evde kahvaltı yapmayı, dışarıdaki kahvaltıdan daha çok seviyorum. Eğer dışarıda bir mekanda kahvaltı yapmak istiyorsam, iki şeye dikkat ediyorum. Az çeşit,bol lezzet ve Manzara ..

Büyükada Kahvaltı Mekanları

Anadolu Yakası Kahvaltı mekanları önerilerime, en sevdiğim mekandan başlamak istiyorum. Hafta içi, Hafta sonu fark etmez, kahvaltı keyfi için tavsiye edeceğim , gizli saklı bir yer. Tabi artık sosyal medya paylaşımlarım ve bu yazımdan sonra gizliliği saklılığı kalmamış oluyor. Olsun, ne diyorum hep, ” Hayat paylaşınca güzel..” : ) Bence mutlaka 1 kez gidip, benim bu yıl favori mekanım olan Büyükada da bulunan Eskibağ Teras ‘ta keyif yapın.

Istanbul Anadolu Yakasındaki en iyi Kahvaltı Mekanlarından ve Büyükada Kahvaltı Mekanları ndan biri olan Eskibağ Teras ta kahvaltı olabildiğince sade. Sakın öyle 80 çeşit olacak diye, masaya abidik gubidik kahvaltılıklar koyan bir yer beklemeyin. Mekanın şefi Herman tarafından yapılan organik reçeller ( favori reçelim havuç ve patlıcan ) Sucuklar, menemenler, güveçte hellim… gibi lezzetli kahvaltılıklar var. Eskibağ Teras ta kahvaltı fiyatı kişi 25 TL. Bu ücrete sınırsız çay ve kızarmış ekmek dahil. Kahvaltıda çay dışında alınacak tüm içecekler ücretli. 1 LT su 5 TL, 1 fincan Türk Kahvesi 7 TL. Bilginiz olsun..

Her ne kadar Anadolu Yakası Kahvaltı Mekanı önerisi olarak bahsettiysemde, Eskibağ Terası sadece kahvaltı mekanı olarak görmeyin. Burası günün her saati birşeyler yiyebileceğiniz bir restoran. Ayrıca bir plajı da var. Yaz sezonunda Haziran – Eylül ayları arasında Büyük ada iskeleden kalkan ücretsiz teknelerle plaja gelebilirsiniz. ( Eskibağ Teras plaj ücreti en son 25 TL idi. ) Plajda bütün gün denizin tadını çıkarıp, gün batımında da restorana çıkıp, başarılı şefleri Hermanın Mutfağı ile lezzetli mezeler ve değişik değişik balıklar yiyebilir, güneşin batışına karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Eskibağ Terasta Akşam Yemeği :

Eskibağ Terası akşam yemeği içinde tavsiye edebilirim sizlere. Özellikle gün batımında gidin ve mutlaka gün batımını izleyin. Çok romantik oluyor. Hatta sevdiğinize evlilik teklifi yapmak isterseniz, hiç düşünmeden, sevdiğinizi alın buraya getirin. Daha önce çok denk geldim mekandaki evlilik tekliflerine : ) Eskibağ Terasta akşam yemeği için fiyatlara gelecek olursa, bir kere mutlaka kişi başı 5 TL Kuver ücreti alınıyor. Sonra hesabın % kaçı bilmiyorum ama bir miktar daha ekstra ücret ödüyorsunuz. Eskibağ Teras ta Yemek fiyatlarına gelecek olursak; Ahtopot (12gr ) ı 40 TL., Levrek Marin 20 TL. Karides 25 TL., Kalamar Tava 30 TL., Salata 18 TL. , İstarvit 25 TL. .. daha detaylı bilgi için, mekanla iletişime geçebilirsiniz.

Eskibağ Teras a, en son geçen hafta pazar günü kahvaltıya gittim. Hava oldukça soğuk ve yağışlı olduğundan rezervasyon yaptırmama gerek yoktu. Fazla kalabalık olmadığından rahatça masa bulduk. Fakat, yaz aylarında kesinlikle rezervasyon yaptırarak gidin. Yoksa onca yolu boşa gitmiş olursunuz..Herşey iyi güzel de, bu Eskibağ Teras Nerede ? Eskibağ Teras a nasıl gidilir ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen anlatayım. Eskibağ Teras Büyük Adanın en tepe noktasında bulunuyor. Büyük Adanın meşhur Aya Yorgi kilisesine mutlaka gitmişsinizdir. Tepeye çıkmadan önce faytonların son duraklarının olduğu bir meydan vardır. Yaz aylarında çiçekten taçlar, kolyeler, şapkalar satılır bu meydanda.. İşte tam o meydandan sağ tarafa doğru “büyük tur yolu” diye tabelayı görünce (aynı tabela sol taraftada var. Sakın karıştırmayın. Yüzünüz Aya Yorgiye bakacak ve sağ tarafa doğru yürüyeceksiniz.) yürüyün. Yaklaşık 10-15 dakika sonra Eskibağ karşınıza çıkacaktır. Belki daha tempolu yürürseniz, çabuk gidersiniz.. 🙂

Şimdi sizi, Büyük Ada vapur iskelesinden, Büyükada Kahvaltı Mekanları ndan  Eskibağ Terasa doğru götüreyim. Bir bisiklet kiralayıp, tepeye kadar bisikletle gidebilir yada yürüyerek gidebilirsiniz.

Eskibağ Terasa Nasıl Gidilir ? 

Eğer sabah kahvaltısı için tercih ediyorsanız, bisiklet veya yürümek çok yorucu olur. Bence giderken fayton kullanın, dönüşte de yürüyün. Spor olur. Diğer ve benim tercih ettiğim yol, Eskibağ Terasa gidebilmek için, fayton kullanmanızı tavsiye ederim. Büyük Ada iskeleden , meydana yürüyorsunuz ve sol tarafınızda kalan fayton durağından, faytona binerek 25-30 dakika sonra Eskibağ Terasın kapısında olursunuz.

Büyük ada meydandan Eskibağ Terasa fayton ücreti 60 TL. Faytona 4 kişiden fazla yolcu alınmıyor. (Birde 2 çocuk ) Eğer 1 kişi bile fazla olsa , ek ücret ödemeniz gerekiyor. Belki 5. kişiyi bindirmeyebilirler de. Bu durumu mutlaka dikkate alın. Yoksa Ada kahvaltısı size pahalıya patlayabilir : ) Eğer ada merkezinden Aya Yorgi Kilisesine çıkan meydanda inerseniz, fayton ücreti 30 TL. Indiğiniz yerden sağ taraftan “büyük tur yolu” tabelasını takip ederek , yürüyerek eskibağ terasa gidebilirsiniz. Büyük Ada Fayton ücretleri tarifini aşağıdaki resimlerde bulabilirsiniz..

Büyükada Fayton Ücretleri :

Umarım, verdiğim bilgiler işinize yarar. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz bir şey olursa, aşağıda yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte; hoş sohbetli ve bol kahkahalı kahvaltı sofralarınız olsun..

Yorum Yap

Email Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması Gerekli Alanlar *

*