Home » Tatlı Tarifleri » Limonlu Cheesecake Tarifi , Nasıl Yapılır ?

Limonlu Cheesecake Tarifi , Nasıl Yapılır ?

Limonlu Cheesecake Tarifi , Nasıl Yapılır ?Limonlu Cheesecake Tarifi, yıllardır mutfağımda en çok yaptığım tatlı tariflerinden biridir. Yapması basit ve yemekten en keyif aldığım tatlılardandır. Yapması basit dedim. Çünkü Limonlu Cheesecake Tarifini hazırlamak gerçekten çok ama çok basit. Dikkat etmeniz gereken 2 nokta var sadece. Eğer dediklerime dikkat edip, Limonlu Cheesecake Tarifi yaparsanız, sonuç sizinde başarılı olacaktır..

Limonlu Cheesecake Tarifini hazırlarken, dikkat etmeniz gereken 2 aşama var. Bunlardan birincisi, Limonlu Cheesecake Tarifinin iç harcını hazırlarken, oldukça nazik davranmanız ve harcı çok fazla karıştırmamanız. Mikserinizin en düşük ayarında çalışmalı ve olabildiğince az karıştırmalısınız. Bu şekilde yaparsanız, harcın içinde oluşan hava kabarcıklarını en aza indirmiş olur, pürüzsüz ve çatlama riski minimum olan bir tarif hazırlamış olursunuz.

Cheesecake Nasıl Pişirilir ? :

Limonlu Cheesecake Tarifini yaparken dikkat emeniz gereken ve hatta en önemli olan kısmı , pişirme aşamasıdır. Pişirme aşaması çok basit, fakat ben bunu yıllar sonra kavradım ve artık benimde çatlamayan bir Cheesecake Tarifim olmuş, oldu : )

Limonlu Cheesecake Tarifini pişirirken fırın ısısı olabildiğinde düşük olacak. 150 C ve 160 C şeklinde. Asla 180 yada 200 dereceler gibi ısıda pişirmeyin. Yoksa kekin ortasından fay hattı geçmiş gibi bir görüntü elde ederseniz. Aslında bana sorarsanız, bu durum sadece görüntüde kötü duruyor. Tadında hiçbir değişiklik olmuyor. Eğer çatlarsa üzerine, meyveli yada çikolatalı bir sos yaparsanız yine muhteşem bir görüntü elde ederseniz. Ben yıllarca misafirlerime hep çatlayan Cheesecake Tarifi hazırladım ve bir kişi bile beğenmemezlik yapmadı. İkinci dilimi yedi.. 🙂 ( bu durum aramızda sır 🙂 )

Limonlu Cheesecake Tarifi yaparken pişirme süreside önemli. Mutfak Sanatları Akademisinde öğrendiğim ve mutfağımda en çok kullandığım teknik olan, pasta ve böreklerde kesin bir pişirme süresi olmadığı. Bunun yerine, keklere kürdan batırarak, tart yada Cheesecake Tariflerinde , kalıba dokunup, kenarlarının ve ortasının pişme durumuna, kurabiyeler içinde belli bir dakikadan sonra altına bakarak pişip pişmediğini anlamamız gerektiğini öğrendim. Bu teknik hep işime yarıyor ve daha doğru sürede, tam kıvamında pişirmeme sebep oluyor. Bu yüzden sizede tavsiyem, belli bir dakikadan sonra, mutlaka fırındaki tarifinizi kontrol edin. Limonlu Cheesecake Tarifi için kesin bir pişirme süresi veremicem size. 24 cm lik kek kalıbında pişirdiğim Limonlu Cheesecake Tarifini, önceden 160 C de ısıtılmış fırında, 1 saat 10 dakika da pişirdim. Daha küçük kalıplarda, bu süre 35-40 dakika yada 50-55 dakika da sürebilir. Bu yüzden sizde kalıp ve fırınınızın pişirme performansına göre, yaptıkça bir süre tutturacaksınız. Son olarak ta, kalıbı fırına koyarken, fırının en alt tabanına mutlaka ısıya dayanıklı bir kase içine kaynar su koyun. Bu sıcak su da Limonlu Cheesecake Tarifinin çatlamasına engel olan, bir diğer püf nokta.

Limonlu Cheesecake Tarifinin pişip pişmediğini nasıl anlarız? diye sorarsanız; cheesecake kenarlarda 3-4 cm kadar sabit , ortası ise hafif sallanır jöle kıvamında olduğunda, pişmiş demektir. 

Limonlu Cheesecake Tarifinde, bisküvi miktarına gelince, ben önceleri göz kararı , yoğun bisküvi olacak şekilde hazırlardım. Bisküvili kısmı çok beğendiğim için. Cheesecake Tarifinde 1 birim taban, 3 birim dolgu şeklinde hazırlamanın, orantılı güzel bir Cheesecake Tarifi hazırlamak için altın kural olduğunu öğrendiğimden beri, bu kurala uyduğum için, bisküviyi de ölçerek yada paket sayısına göre hazırlıyorum..

En İyi Cheesecake Tarifini hazırlamak için, bence en doğru yol, iyi bir tarif, tartı kullanmak ve kullandığınız malzemelerin kalitesi. Ben pek çok tarifi denedim. Mutfak Sanatları Akademisinde öğrendiğim yada internette okuduğum bütün tarifler, beş aşağıya, beş yukarı aynı tarifler. Demek ki, peynir, krema , un, yumurta klasik bir Cheesecake Tarifi hazırlamak için gerekli olan ana malzemeler. İçine limon gibi aroma eklerseniz, Limonlu Cheesecake Tarifi, oreo eklerseniz, Oreolu Cheesecake Tarifi oluyor. Siz de kendinize klasik bir Cheesecake Tarifi edinin ve içine yada üzerine yaptığınız sosla Cheesecake Tarifinizi zenginleştirin.

Cheesecake Tarifinde kullandığım yada tavsiye edeceğim malzemelere gelecek olursa; Benim takıntılı bir şekilde asla kullanmadığım iki marka var. O markaların dışındaki, tüm ürünleri kullanıyorum. Bu tarifte bir istisna uyguladım ve indirimden aldığım Ülker Labne Peyniri kullandım. Sırf indirimde olduğu için demek istedim. Sonuçtan memnun kaldığım için , tarifimde yer vermek istedim. Bu tariften önceki tüm Cheesecake tariflerim için kullandığım ve tavsiye edebileceğim iki marka var. Sek Marka Krem Peynir ve La Vache guirit-Gülen İnek Krem Peyniri..

Limonlu Cheesecake Tarifi için labne kullanırken, mutlaka labneyi bir süzgece yada temiz bir tülbente boşaltıp, içindeki suyu tamamen akıtın. Gerekirse, 1 gece önceden yapın. ( bu işlemi  buzdolabında  yapın ) Asla sulu bir labneyi, Limonlu Cheesecake Tarifinde kullanmayın. Bu da bir diğer ve son önemli altın kural…

Deneyeceklere, şimdiden afiyet olsun.

Güncel paylaşımlarım için beni sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın… : )

Limonlu Cheesecake Tarifi :

Malzeme Listesi

Taban İçin ;

-300 gr Eti Burçkan Bisküvi

(2 paket + 4 adet bisküvi eklersen 300 gr yapıyor )

-112 gr Tereyağ ( erimiş )

(1/2 su bardağı )

İç Harcı İçin ;

-680 gr Labne Peyniri

(400 gr lık 2 paket Labne )

-4 adet ( M boy ) Yumurta

-100 gr toz şeker

(1/2 su bardağı kadar )

-24 gr Un

(2 dolu yemek kaşığı kadar )

-240 gr Krema

( 1 su bardağı krema. ” 1 su bardağı krema için, 1 kutu krema + biraz daha lazım” 1 kutu krema + 4,5 yemek kaşığı kadar daha krema  )

-50 gr Limon Suyu

(1 orta boy limon suyu)

Süslemek için ; Çırpılmış Krema, Limon dilimleri, Limon rendesi

Limonlu Cheesecake Tarifi , Nasıl Yapılır ?

Cheesecake Tabanının Yapılışı :

1-) 24 cm lik bir kalıbın her yerini sıvı ya ile yağla (kenarları dahil ) ve tabanına kalıp boyunda kestiğin yağlı kağıdı koy. Kalıbın dışını da aliminyum folyo ile güzelce sar. Kalıbı bir kenarda beklet.

2-) Bisküvileri rondodan geçir. Un gibi olana kadar. Toz/un haline gelmiş olan bisküviyi kalıba dök.

3-) Bisküvilerin üzerine erimiş tereyağı gezdir ve kaşıkla yağı bisküvilere iyice yedir. İkisi güzelce karışınca da, bisküviyi kaşık ve elinin yardımı ile tabana eşit bir şekilde bastırarak yay. Bir kenarda beklet.

4-) Fırını bu aşamada 160 C de çalıştırmaya başla..

Cheesecake İç Harcının Yapılışı :

1-) Labne, Şeker ve Unu( unu eleyin.) bir kapta mikserle en düşük devirde, herşey birbirine karışana kadar çırpın.

2-) Mikser çalışır haldeyken; Limon suyu ve kremayı ekleyin ve yine en düşük hızda çırpmaya devam edin.

3-) Yumurtaları teker teker harcın içine ekleyin ve yumurtalar iyice karışana kadar en düşük hızda mikserle karıştırın.

4-) Yumurtalar karışınca, mikseri durdurun ve harcı bisküvilerin üzerine dikkatlice dökün.Kremayı döktükten sonra üzerinde oluşan baloncukları bir kürdan yardımıyla söndürün.

5-) Fırının orta rafına kalıbı koyun. Fırının en alt taban kısmına da içi sıcak su dolu , ısıya dayanıklı bir kap yerleştirin.

6-) Yaklaşık 1 saat 10 dakika pişirin. ( 50 dakika boyunca fırını hiç açmayın. )

7-) Piştiğini anlamak için, 50. dakikada fırını açın ve kalıbı hafif bir şekilde ileri geri yapın. Harcın kenarları sabıt, ortası hafif sallanıyor ve jöle kıvamına geldiyse pişmiş demektir. ( Benim fırınım 1 saat 10 dakika da pişirdi. Sizinki 1 saatte de pişirebilir. Kontrol edin mutlaka)

8) Cheesecake pişince, fırının ısı derecesini kapatın. Fırının kapağı kapalı bir şekilde 15 dakika boyunca cheesecake i fırının içinde bekletin.

9-) 15 dakika sonra fırın kapağını hafif aralayın. Bu şekilde de 20 dakika bekletin.

10-) 20 dakika sonunda, cheesecake i fırından alın. Kalıptan çıkarmıyoruz! Bir bıçak yardımı ile, kekin kenarlarından bir tur geçelim. ( Keki, kalıba yapışmaktan kurtarıyoruz bu şekilde ) Tezgahta oda ısısına gelene kadar bekletin. Sıcaklığı giden keki, buzdolabına koyun ve 1 gece boyunca bekletin.

11-) Soğuyan cheesecake i kalıptan çıkarıp, bir servis tabağına alın. Çırpılmış krema, limon dilimleri ve limon rendesi ile süsleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun..

Yorum Yap

Email Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması Gerekli Alanlar *

*