Home » Ne Yenir » PARİS’TE NE YENİR ? PARİS’İN MEŞHUR YEMEKLERİ NELERDİR ?

PARİS’TE NE YENİR ? PARİS’İN MEŞHUR YEMEKLERİ NELERDİR ?

Pariste ne yenir yazımda Parisin dünyaca meşhur yemeklerinden, tatlılarından bahsedeceğim. Pariste ne yenir yazımın içinde Avrupada başka yerde olmayan Parise özgü birkaç farklı yemeği de göreceksiniz.Gezdiğim Avrupa şehirleri arasında en beğendiğim yer, Paris oldu. Gez gez, gezmelere doyamadım..

Bir yanda Paris gezilecek yerler, bir yanda Paris’ te yemek ve Paris’in ünlü tatlıları. Hangi birinden başlasam bilemedim. Anlat Anlat bitmeyecek bir 4 gün geçirdim Paris’te…

Tatilim boyunca, meşhur Fransız tatlılarının ve ünlü Fransız yemeklerinin tatlarına baktım. Her tadına baktığım yemek ve tatlılara bayıldımmmm …

pariste ne yenir

Nasıl güzel olmasın ki, bu güzel şehirde dünyanın bir numaralı aşçılık okullarından biri olan Le Cordon Bleu yer alıyor. Bu okul Fransız gastronomisinin temel parçası. Ünlü şefler ve Michelin Yıldızlı Restoranlar bu okuldan geçmiştir. Tüm pasta yemek sevenlerin hayalindeki bir okuldur… Bu okuldan mıdır, nedendir bilmem, en salaş yerdeki tatlılar bile dergiden fırlamış gibi görünüyor..

Pariste ne yenir ? Paris’ te ne içilir? Hangi Fransız yemeklerini tavsiye ediyorum, en ünlü Fransız tatlısı hangisi ? Paris’te yemek ücreti olarak ne kadar harcadım? diye sosyal medyada çok fazla soru aldım. Tüm sorularınızın cevabı için, yakın zamanda Paris gezisi düşünüyorsanız yardımcı olması için, yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İlk olarak, Paris’te akşam yemeklerinden bahsetmek istiyorum. Tavsiye edeceğim şey, restorantların önünde asılı olan, fiyatların sabit olduğu menüleri tercih etmeniz olacak. ( ben hep öyle yaptım.. ) Menüdeki yiyeceklerin hepsi, Fransa’da mutlaka yemeniz gereken tüm yemekleri içeriyor. 10 E, 15 E, 18 E , 22 E dan başlayan fiyatları var menülerin. Menülerin fiyatları arttıkça içeriği de değişiyor.

Tüm menüler;

Başlangıç ( entrée au choix ),

Ana Yemek ( plat au choix ) ve

Tatlı ( Dessert au choix ) dan oluşuyor.

Her birinden bir tane yemek seçip, kendi akşam menünüzü oluşturuyorsunuz. Yanında dilimlenmiş çıtır çıtır bir baget ekmeği ile birlikte İçecek olarak sadece ücretsiz 1 şişe su ikram ediyorlar. Fakat, bizim gittiğimiz bazı restorantlar da, bize birer kadeh şarapta ikram ettiler. Asıl soru karşınızda Fransızcası yazan yemeklerden hangilerini seçmeliyiz? Paris’ te yemek tercihlerimi size yazmak istiyorum. .

Başlangıç yemeği olarak ben meşhur Fransız Soğan Çorbası ( soupe a L’oignon ), Kurbağa Bacağı ( cuisses de grenouille ) ve Salyangoz ( 6 escargots de bourgogne ) denedim.

Pariste Ne Yenir ?

Paris’in meşhur yemekleri neler ?  Paris’te akşam yemeği tercihlerim neler oldu ? 

1-SOĞAN ÇORBASI – Soupe a L’oignon –

Lezzeti 10 numara olan ve şiddetle tavsiye edeceğim ilk yemek; Soğan Çorbasıdır. Bol gravyer peyniri ve baget ekmeği ile sunum yapılıyor ve tek başına bir çorba ile doyuyorsunuz. Resmen bir ana yemek tadında. Başka bir şey yemeseniz de olur. İnanın bana bu çorbaya bayılacak ve karnınız doyacak. Özellikle benim gibi yağmura denk gelirseniz Paris’ te , havayla en uyumlu yemek, sıcacık Soğan Çorbası..

Mutlaka Pariste yemeniz gerekenler arasında olmalı, Soğan Çorbası.

2-KURBAĞA BACAĞI – Cuisses de Grenouillc

Pariste ne yenir yazısında mutlaka bahsedilmesi gereken Kurbağa bacağı yani Fransızcası “cuisses de grenouillc” menülerde ve restorantların girişinde resmini bol bol göreceğiniz bir yemek. Ben Kurbağa Bacağının tadını tavuğa benzettim. Bir tabakta salçalı bir sos eşliğinde 4 parça olarak geliyor. Tadını merak ediyorsanız, tavuk eti gibi ama tavuk daha lezzetli. Tadı tuzu pek yerinde olmayan eti var.

3-SALYANGOZ – Escargot

Salyangoz; Resmini sosyal medya hesabıma koyduğum andan itibaren olay olan başlangıç yemeği , benim için : )

“gerçekten yedin mi ? ” diyenler , “İğrençsin” diyenler, “kusmadın mı” diyenler, “kelle paça çorbası bile yemeyen bir kız nasıl salyangoz yer ” diyenler mi olmadı.. Hepsini sevgiyle selamlıyorum : )

Paris’e gitmeden önce, çok fazla araştırma yaptım. Pariste ne yenir ? Paris’te mutlaka neler yemeliyim?  diye. Hemen hemen her yazıda, mutlaka salyangozun tadına bakın yazıyordu. Benimde en çok merak ettiklerimden oldu Salyangoz ve ilk denediklerimden biridir.

6 adet Salyangoz güveç gibi bir tabakta geliyor. Yanında salyangozun içini rahatça çıkarabilmek için özel çatalı var. Çatalla Salyangozun kabuğunu tutup, salyangozun içini çıkarıp güzelce yiyorsunuz. Yemesi ve sunumu bile havalı bir şey bu Salyangozcuğumun.. : ) 

Tadı nasıl diye merak ediyorsunuz değil mi ? Hemen söyleyeyim. Lezzetini içindeki yeşil sos veriyor. Salyangozun tadı ise, iri bir mantar yiyormuşum gibi geldi. Bence sizde mutlaka tadına bakın. Ön yargılı olmayın ve midenizin bulanmasına gerek yok..  ; )

4-TENCEREDE MİDYE ( MOULES )

Pariste ne yenir ? Bir klasik tencerede midye. Bir oturuşta kaç tane midye yiyebilirsiniz? diye sorsam cevabınız ne olur merak ettim. Ben koca bir tencere midyeyi yiyebiliyormuşum : )

Paris gezilecek yerlerin başında yer alan, Montmartre tepesindeki La Boheme Cafede sipariş ettik, bu değişik sunumnlu midye tenceresinden. Resimde gördüğünüz koca bir tencere içinde, özel şarap sosunda marine edilmiş midyelerin hepsini yedim : ) Yanında bolca patetes kızartması da ikram edildiğinden, gayet doyurucu bir menü oldu. Bu arada midyelerde pilav yok. Haberiniz olsun. Şarap sosu oldukça lezzetli. Baegt ekmeğinizi bu sosa batırmayı unutmayın ; )

5-ÖRDEK KANADI ( manchons de canard confits )

Paris’te ilk akşam yemeğimde, ana yemek olarak tercihim Ördek etinden yana oldu. Seçerken beğeneceğimi biliyordum ama lezzetine aşık olacağım aklıma gelmezdi. ” Sana portakallı ördek yaptım, dahi gel ” deseniz, inanın koşarak gelirim…

Paris’e gelmeden önce, kaz eti yemiştim. Ördek etinin tadı nasıl derseniz, kaz etine benzettim. Lezzetli, sulu sulu ve yumuşak bir dokusu var.

Soğan çorbasından sonra, mutfağımda deneyeceğim 2. tarifidir ördek tarifi. Bu demek oluyor ki, mutlaka tadına bakın..

5-FRANSIZ USULÜ ET SOTE ( Boeuf Bourguignon )

Türk mutfağından da alışık olduğumuz, et haşlama tarzında bir yemek Bouf Bourguignon. Havuç ve patates eşliğinde hazırlanan bu yemek, doyurucu ve lezzetli. Yemeğin Sosunda bulunan şarap ta , yemeğe ayrı bir lezzet katmış..

6-SOSLU IZGARA BİFTEK ( Faux fillet grille sauce au choix )

Bir diğer seçimim olan ızgara biftek hakkında söylenecek pek birşey yok. Sadece not düşmek istediğim şey, garsona etin nasıl pişmesini istediğinizi söylemeniz olacak. Yoksa az pişmiş, kanlı canlı bir et getiriyorlar size. Bu yüzden mutlaka eti nasıl pişmiş seviyorsanız, söylemeyi unutmayın.

PARİS’İN MEŞHUR TATLILARI NELER ? PARİS’İN MEŞHUR PASTALARI  NELER ?

PARİS’ TE TATLI PASTA TERCİHİM ;

1-KURUVASAN – CROİSSANT

Pariste ne yenir yazısında sırada Paris’te mutlaka yemeniz gereken, Paris’in en ünlü kahvaltılığı kuruvasanı yemeden sakın ülkenize dönmeyin. Yemeden döneni döverler valla : ) Kruvasan bol tereyağlı, puf puf kabaran bir hamur işi. Paris’te kuruvasanları en çok sade, çikolatalı ve reçelli olarak yedim. Sade kuruvasan ve çikolatalı kuruvasana ( Pain aux chocolat ) bayıldım.

Paris’in hemen hemen her yerinde kuruvasan yedim. Ama bir tanesinin tadı damağımda çokça kaldı. Oda Paris gezilecek yerlerin başında gelen Montmartre de tesadüfen gördüğüm Carette Paris’te yediğim sade kuruvasan oldu. Careete Paris’te kuruvasan fiyatı, sade kurvasan 1,5 Euro, Pain aux Chocolat Croissant 2,00 Euro.

Eğer Montmartre ye giderseniz bu cafeyi bulun ve mutalaka kruvasan ile birlikte tadı hala damağımızda kalan Flute Sportive 2.30 Euro ve Palmier Bretzel 2.80 Euro yani kuru meyveli sporcu ekmeği ve elmalı ekmekten mutlaka yemenizi tavsiye ediyorum.

Resim : Flute Sportive – Kuru Meyveli sporcu ekmeği 2.30 Euro 

Palmier Bretzel -Elmalı Ekmek  2.80 Euro

Peki, Pariste en ucuz kuruvasan nerede yenir ? Pariste kuruvasan fiyatları 0,80 Ê ile 3,00 E arasında. En ucuzu için, market reyonlarında satılanlardan tercih edebilirsiniz. Ben son günümde öyle yaptım. Uygun fiyata lezzetli kuruvasanlar yedim. Hediye almak içinde marketleri tavsiye ederim.

2-CREME BRULEE

” yanık krema ” olan Creme Brulee, Fransızların en meşhur tatlılarından biridir. Ben bu tatlıyı çok sevmem. Hatta gittiğim mutfak okulunda sıra Creme Brulee yapılışını öğrenmeye geldiğinde pek istekli değildim. Paris’ten sonra, tam bir creme brulle aşığı oldum çıktım : )

Creme Brulee malzmeleri , Süt, krema, yumurta ve şekerden oluşuyor. En havalı kısmı, üzerini pürmüz denilen bir çakmakla yakıp, sunum yapmak oluyor..

Ben herhangi bir cafede özellikle creme brulee yemedim. Birazdan anlatacağım, akşam yemekleri menüsünde, tatlı olarak seçim yaptım. Hangi restorantta yediysem, lezzeti güzeldi. O yüzden tavsiyem, şurası meşhur illa burada yemeliyim gibi uğraşlar içine girmeyin. Sonuçta Pariste’siniz, kötü tatlı yemeniz imkansızzz 😉

3-CREPERIE ( KREP )

Paris sokaklarında gezerken, tereyağ ve çikolata kokusu yüzünden, aç olmasanız bile mutlaka tadına bakmak isteyeceğiniz Paris lezzetlerinden biridir krep. İncecik krep hamuru arasına;

Sucre Beure ( Şeker Tereyağ )

Nutella Coco ( Hindistan cevizli Nutella )

Nutella Amandes ( Bademli Nutella )

Compote de pomme ( Elma püreli )

Citron ( Limonlu )

Jambon Fromage Oeuf ( peynirli Jambonlu ) gibi ve daha sayamadığım çokça malzemeden birini seçerek, lezzetini 10 kat arttırabilirsiniz krep hamurunuzun.

Ben ilk olarak Sucre Beure Crep denedim. Çünkü hemen hemen tüm menülerin ilk sırasında yer alıyor. Krep hamuru arasında Şeker ve tereyağ var sadece. Tereyağın lezzeti kokusu süper ama şekeri pek beğenmedim. Denediğim bu krebin fiyatı 2.50 Euro. Fransa’da krep fiyatları 2.30 E ile 6.00 E arasında değişiyor. Aşağıda resimde birkaçının fiyatını ve menüyü görebilirsiniz.

4-MACARON

Nereden başlasam, nasıl anlatsam, Macaron Macaron : )

Paris’in en havalı tatlısı kuşkusuz, rengarek minicik minicik Macaronlar. Hem görselliği, hemde fiyatı bu havayı veriyor macaronlara. En fazla iki ısırıkta yenilen minik macaronlar; yumurta akı, pudra şekeri ve toz badem ile yapılıyor. Arası içinde ganaj hazırlanıp, istediğiniz renkte gıda boyası kullanarak renklendiriyorsunuz.

En kısa zamanda , mutfağımda macaron tarifini deneyip, macaron tarifini paylaşacağım..

Paris’te macaron nerde yenir ? diye 10 kişiye sordum ,

hepsi aynı cevabı verdi..

” Laduree Paris ”

Paris’te en güzel macoranlar Ladure Paris’te satılıyormuş. Paris’te Ladure nin yeri Şanzelize caddesinde yer alıyor.. Gitmek isterseniz not edebilirsiniz…

Bu tatilimde ben, şurada şunu yemeliyim, burada bunu içmeliyim gibi kendimi şartlandırmadığım için, kaldığımız otele yakın olan, Saint Michel de bulunan “Masion Georges Larnicol ” isimli dükkandan macaron satın aldım. Hediyelik kutulara dizilmiş rengarenk 7 adet macaron için, 7 Euro ödedim. Macaron bence en pahalı tatlı.

İstanbul’a geldiğimde tesadüfen Nişantaşı Citys de Laduree nin macaron satan arabasını gördüm. 1 adet macaron fiyatı 9 TL ye satılıyor. İnanılır gibi değil. Gerçekten çok gereksiz bir pahalılık söz konusu.  Bu arada bir son dakika bilgisi sizlere. Laduree sevenlere bir haberim var. O çok sevdiğiniz Laduree Macaronlar artık Bağdat caddesinde olacak. Bakalım  Suadiye’ de açılacak olan Laduree beklenen ilgiyi görecek mi ?  

iz yine de Parise giderseniz, 1 tanede olsa mutlaka bir tadına bakın macaronların. Hatta sevdiklerinize hediye olarak getirin ; ) 

5- PROFİTEROL

Pariste ne yenir yazımda sırada profiterol var. Geçtiğimiz günlerde tarifini bloğumda da paylaştığım, benim en sevdiğim tatlılardan biridir Profiterol. Sakın ola aman biz profiterolü her yerde yiyebiliyoruz diye , Paris’te yememezlik yapmayın. Kıtır Hamur arasındaki, krema ve üzerindeki çikolata sosunun ne kadar da hafif ve lezzetli olduğunu göreceksiniz ve asla pişman olmayacaksınız. Ayrıca, Pariste profiterol siparişimde bir seferinde içinde krema yerine dondurma vardı.

6- ÇİKOLATALI MOUSSE

Mousse ; köpük gibi bir krema. Bol yumurta içerdeğinden, çok fazla tercih edilen bir tatlı değil. Genellikle pasta , özellikle rulo pasta içinde sıkça kullanılır. Paristeki cafelerde de , ufak kaplarda servis ediliyor. Benim yaptığım çikolatalı mousse tarifine göre daha güzel : ) kesinlikle de yumurta kokusu gelmiyor. Lezzetli Paris yemeklerinin üzerine iyi giden, tercih edilebilecek bir tatlı.

7-CREME CARAMEL

Fransızların ünlü tatlılarından biri olan CREME CARAMEL, Benim pek sevmediğim ama yine yemek sonrası buz gibi hafif bir tatlı yemek isterseniz, tercih edebileceğiniz bir Paris tatlısı.. 

8- CAPPUCCİNO

Fransızların en meşhur kahvelerinden biridir Cappuccino. Parise gidipte bir kahve içmeden, Paris’in en meşhur cafesi olan Cafe de Flore de oturmadan dönülmez. Evet dönülmez de, bir kahve de bu kadar pahalı olmaz ki…

Euro’yu TL’ye çevirince, 5-6 yudumda bitirdiğimiz bir fincan kahveye 34,00 TL ( 8,60 Euro ) vermek çok zorumuza gitti. Hal böyle olunca, 1 kahve sipariş edip,iki kişi içtik : )

Tabi bizim gibi, Paris’in en meşhur yeri olan St.Michel de cadde üstünde lüks bir cafede , kahve keyfi yapmak isterseniz ücretler bu civarda. Marketlerde bulunan makinalarda, bir bardak kahvelerin fiyatı da ortalama 1,5 E. Aynı kahve , farklı fiyatlar…

9- BORDEAUX ŞARABI

Fransızların en ünlü şarabıdır kendisi. Cappuccino gibi, bir kahdeh Bordeaux Şarabıda içmeden dönmeyin derim. Turistlerin çoğu, şişe şişe hediyelik olarak da alıyorlardı. Ben aldım mı ? Hayır. Niyesini bilmiyorum. Şimdi pişmanın, keşke 3-4 şişe atsaydım valizime..

Bence Fransadan alınabilecek en güzel hediyeliklerden biri Bordeux Şarabı.

Size bir menüden çektiğim şarap fiyatlarını da ekliyorum. Belki incelemek isterseniz…

Paris’in meşhur yemekleri , Paris’in meşhur tatlıları ve pastaları bu kadar mı demeyin. Ben 4 güne bu kadarını sığdırabildim. Daha neler neler var bir bilseniz.

Özellikle bir peynir aşığı olarak Fransız peynirlerine, meşhur baget ekmeklerine, çeşit çeşit sandviçlerine , meşhur monsieur croque tostuna bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim..

8 Yorumlar

  1. Haluk Barkan

    Paris gezivyazınıza nereden ulaşabilirim?

  2. Bahçemdeki salyangozlarla nasıl baş edeceğimi araştırırken sizin sayfanıza denk geldim. Tespitleriniz ve paylaştığınız fotolar onlara olan bakış açımı oldukça değiştirdi diyebilirim. Bu kadar lezzetli bir çözüm bulacağım aklıma gelmezdi. Teşekkürler 🙂

    • Fulya Toraman

      Paris’teki salyangoz deneyimimden sonra, Bende bahçelerde gördüğüm salyangozlara bir değişik bakar oldum :)))

Yorum Yap

Email Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Doldurulması Gerekli Alanlar *

*